GAYRETNÂME

GAYRETNÂME

Zannetme! Zanların çığlığında yergi dolu cümlelerle karartma kalbini. Aklın her şeye yetermiş gibi, her sır göründüğü kadarmış gibi, bütün ihtimaller zihnin harcıymış gibi zanlarla kirletme fikrini.

Kızma! Herkes art niyetli de bir sen doğruymuşsun gibi öfke saçma âleme. Niyet sorguçluğunda yaftalama insanları. Öfke ile kalkıp zararla oturma. Kıza kıza eleme insanları kalbinden. Sevmeye, hoş görmeye sebepler ara!

Üzme! Çıkarcı duygularda yaşama hayatı. Hep nasıl hissettiğinde arama cevapları. Ne hissettirdiğinin derdiyle yan. Kalpleri, gönülleri incitmeden yol al. Emek harca Rabbin yarattıklarını hoş tutmaya.

Yorma! Ben böyle istiyorum’culardan olma! Kolaylaştır zorlaştırma. Yıpratma kimseyi, akşama dalan gözlerin sebebi olma. Gündüzü bekleyen hasretin rüzgârı olma. Her gönlün bir yorgunluğu olduğunu bil, ekleme, çoğaltma yalnızlıkları.

Haksızlık etme! Teraziyi kendin tartıp suçlu suçsuz arama. En çok duygu yanıltır insanı. En coşkun duygularda hak yer insan. Ne zaman ‘ben’in derdine düşse, hakkı bulayım derken hak yer, gaspeder. Büyük küçük demeden hak ver insanlara, hakkını ver.

Kırılma! Kalbini sırça köşkler içinde el değmez, güneş görmez sandıklarda sakınma! Her gönlüne uymayana alınıp her istediği olmadığında küsme kimseye. Kırıldım, darıldım diye gezme kâinatta. İnsanın kusurlu olduğunu bil. Dil de, el de, gönülde kusurlu, herkesi kalbine düşman sayma!

Hatırlama! İnsanların sana yaptığı yanlışlardan anı koleksiyonu yapma. Öfkeni, kırgınlığını diri tutmaya zaman harcama. Unut sana yapılan hataları. Var say; Allah’ın güzel kulları da hata edebilir. Sen onları güzellerden bil. Ölçüp, tartıp, yeniden biçimlendirip tüm yanlışları ortaya koyma.

Unutma! Onca yanlış içinde yaratılanın bir doğrusunu bul. Ömrünce kalbinde, aklında, ruhunda yaşat. Unutma yapılan iyilikleri, vefasızlardan olma. Ne emekler verilmiştir bir güzelliğe. Basit bulup da zaman aşımında yok sayma. Üstünden asırlar geçse ne yaptın ki deme. Nankör olma el uzatana, gönül alana, ömrüne dokunana!

İsyan Etme! Rabbin onca nimeti arasında bir körpecik dert seçip de Rabbine isyan etme. Aldığın nefesin zekatını ömrünce veremezken bir hüzünlü an için şükrü terk etme! Sabret, şükret, tövbe et! Rabbin nimetlerini yalanlayanlardan olma!

Burun Kıvırma! Az deyip de nimete, çok deyip de yapman gerekenlere sevgisiz bakma. Az yerken de hürmetle, çok çabalarken de şükürlü bir gayretle sarıl her şeye. Anneni babanı çağ dışı sanıp, seni uyaranı cahilden sayıp hor görme. Sözleri dinle, işine sarıl, lokmanın kırıntısında Rabbin rahmetini gör.

Vazgeçme! Ömrünce Allah’a kul olmaktan, gönül yapmaktan, affetmekten, alttan almaktan, aç doyurmaktan, sevgi sunmaktan; nefreti, hasedi, öfkeyi dindirmekten, tövbe etmekten ve şükretmekten asla vazgeçme.

Bırakma! Hayatta olduğu sürece anne-babanı, kardeşlerini, sana bir tebessüm kadar da olsa güzellik veren dostlarını, dar gününde komşunu, her koşulda vatanını, tek kurtuluşun olan secdeni son nefese kadar bırakma!

Yok Sayma! Dünyada ağlayan çocukları, yatağa karnı aç girenleri, savaşta, zulümde ah edenleri yok sayıp da dünyanın tutkusunda kör olma tüm bunlara. Elin uzandığı kadar, kalbin dayandığı kadar, imkânın yettiği kadar onlarla bir ol.

İsraf Etme! Bir şey daha öğrenecek bir şey daha öğretecek zamanları boş geçirme. Vaktin kıymetini bil. Ekmeğin; bulunmadığında nasıl bir yokluk olduğunu karnın tokken de idrak et. Tek bir lokmayı bile ziyan etme. İhtiyaçtan fazlasını alma, biriktirme, istifleme. Elindekinin kıymetini bil ama cimri de olma. Paylaş ne kadar muhtaç varsa.

Dünyanın ipine tutunma!

Ahiret için çalışmaktan vazgeçme!

Sadece kendi duygunda ömür sürme!

Ağlayana, üzülene, yardım bekleyene kulaklarını tıkama!

Kendini büyük görme!

Her düşüncene sonsuz bir doğrulukta iman etme!

Yanılmam, düşmem, şaşırmam deme!

Bulunca benim sanma! Kaybedince hayıflanma!

Ölümlü olduğunu bil, fani âleme umut bağlama!

Mutlu olmaya çalış, her mutsuzlukta Rabbine küsme!

Her gün insan olmaya çalış, ben oldum deme!

Hep Rabbine varmaya uğraş, vardım sanma!

Peygamberleri, âlimleri, sıddıkları, şehitleri duada eksik etme!

Kimseyi hor görme, kimseyi küçük sayma, kimseye avuç açma!

Kapıların anahtarı Yaradandır, kapılarda el ovuşturma!

Makama saygı göster ama makamın kapısında yalakalıkla kendine yollar açma!

Mutsuzsun, dertlisin, hüzünlüsün diye etrafı yakıp yıkma!

Günahını az bilip tövbesiz ömür sürme!

Her insanı O’ndan bil, O’na hürmetsizlik etme!

Sen Rabbine kul ol da, kimseye kulluk etme!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: